logo
Skip to content

Поредица „История на финансите и банковото дело“

В поредицата на БНБ „История на финансите и банковото дело“ се публикуват трудове на видни български финансисти и икономисти от миналото, представляващи интерес за науката и практиката, както и изследвания от съвременни автори, основани на задълбочено проучване на явления и процеси от историята на българската икономика, финанси и банково дело.


 

Наследство

Михаил Тенев. Живот и дейност

Михаил Тенев е един от строителите на финансова България. В периода от Освобождението до началото на XX век той работи активно за изграждането на българската данъчна, финансова, банкова и парична система. Законотворец, висш държавен функционер, ерудит и родолюбец, той извършва огромна по своя размах народополезна дейност, описана в спомените му с прецизност и вълнение.

Неговото дело е свързано неразделно с развитието на Българската народна банка в периода 1885-1899 г., когато той е член на Управителния съвет и управител на БНБ.

Двутомникът е второ допълнено издание на спомените на бележития финансист, издадени за първи път през 1940 година. Изданието е богато илюстрирано със снимки и копия на документи, снабдено е с пояснителни бележки, речник на рядко употребявани и слабо познати днес думи, както и с показалци на личните имена, географските наименования и институциите.

„Прослужих непрекъснато цели 22 години на родината в най-бурната епоха, прекарана от България: като преводчик през Освободителната война (...); като подначалник, управител на митница, финансов инспектор и началник-отделение при Финансовото министерство; като администратор и управител на Българската народна банка, и достигнах, макар против волята си, най-високия йерархически пост на български финансов министър.

През дългогодишната си служба във Финансовото министерство и Народната банка работих при всички политически режими и всички титулярни и управляващи финансови министри с разни характери и убеждения (...), които ми са оказвали пълното си доверие и са ми предоставяли пълна свобода на действие, ако и взглядовете и принципите на някои от тях по някои въпроси да не са били винаги еднакви с моите.“ Михаил Тенев


Михаил Тенев. Живот и дейност. Том 1. София: БНБ, 2014, 480 с. EN BG PDF (12355 KB)

Михаил Тенев. Живот и дейност. Том 2. София: БНБ, 2014, 432 с. EN BG PDF (25759 KB)

Наследство

Асен Христофоров. Избрани произведения и документи

През 2010 г. се навършиха 100 години от рождението на проф. Асен Христофоров – незаслужено забравен икономист, един от най-способните специалисти по политическа икономия, история на българското банково дело и конюнктурен анализ в периода между двете световни войни. Обвинен в идеологическа неправоверност, през 1947 г. Асен Христофоров е завинаги лишен от възможността да продължи научната и преподавателската си работа и намира нов път за интелектуално оцеляване в белетристиката, краезнанието и преводаческата дейност.

Тритомникът, издаден от БНБ, съдържа избрани трудове на Асен Христофоров по икономика – монографии, студии и статии, както и две автобиографични творби, документи от досието му в Държавна сигурност и от личния му архив, богат снимков материал и библиография на богатото творческо дело на Асен Христофоров.


Асен Христофоров. Избрани произведения и документи. Том 1. С.: БНБ, 2010, 590 с. EN BG PDF (4578 KB)

Асен Христофоров. Избрани произведения и документи. Том 2. С.: БНБ, 2010, 510 с. EN BG PDF (13818 KB)

Асен Христофоров. Избрани произведения и документи. Том 3. С.: БНБ, 2010, 511 с. EN BG PDF (11575 KB)

История на външния държавен дълг на България (1878–1990)

Това е мащабно историко-икономическо проучване, което събира сведения от различни извори, за да разкрие механизма на формирането и натрупването на външния дълг на България в продължение на повече от 110 години.

Мартин Иванов, Цветана Тодорова, Даниел Вачков. История на външния държавен дълг на България (1878–1990). Част 1. С.: БНБ, 2009, 256 с. EN BG PDF (5515 KB)

Мартин Иванов, Цветана Тодорова, Даниел Вачков. История на външния държавен дълг на България (1878–1990). Част 2. С.: БНБ, 2009, 232 с. EN BG PDF (8304 KB)

Мартин Иванов, Цветана Тодорова, Даниел Вачков. История на външния държавен дълг на България (1878–1990). Част 3. С.: БНБ, 2009, 456 с. EN BG PDF (13828 KB)

Наследство

Марко Рясков. Спомени и документи

Мемоарите на Марко Рясков откриват поредицата на БНБ по история на финансите. В книгата са поместени великолепните спомени на големия български финансист, богат снимков материал и множество документи по съдебните дела, водени след 9 септември 1944 г. срещу Марко Рясков като бивш министър на финансите и управител на Българската народна банка. Книгата е вълнуващо свидетелство за високия дух на един истински патриот и за професионализма на един блестящ финансист.

Марко Рясков. Спомени и документи. С.: БНБ, 2007, 344 с. EN BG PDF (5047 KB)

Парични и фискални политики в Югоизточна Европа

В този том са публикувани докладите от Първата годишна конференция на Мрежата за изследване на паричната история на Югоизточна Европа. Мрежата, създадена през 2006 г., подпомага изследователската дейност на специалисти по финансова история от Австрия, България, Гърция, Сърбия, Турция и Хърватия.

Roumen Avramov and Sevket Pamuk (eds.) Monetary and Fiscal Policies in South-East Europe. Historical and Comparative Perspective. Proceedings of the First General Meeting of the South-East Europe Monetary History Network, 13-14 April 2006, BNB, 2006, 216 p. EN BG (0 KB)