logo
Skip to content

Статистика на плащанията за България

Българската народна банка събира, обобщава и подава към Европейската централна банка (ЕЦБ) статистически данни на национално ниво съгласно Регламент (ЕС) № 1409/2013 на Европейската централна банка от 28 ноември 2013 г. относно статистика на плащанията, изменен с Регламент (ЕС) 2020/2011 на ЕЦБ от 1 декември 2020 г., във връзка със съставяната от ЕЦБ статистика на плащанията. Регламент (ЕС) № 1409/2013 на ЕЦБ е в сила от м. януари 2014 г., като първото отчитане по него е за календарната 2014 г. Считано от отчетната 2023 г. статистиката на плащанията за България се събира съгласно актуализираните и разширени изисквания за отчетност, въведени с Регламент (ЕС) 2020/2011 на ЕЦБ от 1 декември 2020 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1409/2013 на ЕЦБ. Преди отчетната 2014 г., статистиката на плащанията е събирана и изготвяна съгласно Насоки на ЕЦБ от 1 август 2007 г. относно паричната статистика и статистиката на финансовите институции и пазари (ЕЦБ/2007/9).

За целите на платежната статистика на ЕЦБ информация към БНБ подават всички лицензирани от БНБ доставчици на платежни услуги (ДПУ) и клонове на доставчици на платежни услуги, осъществяващи дейност на територията на страната, лицензираните от БНБ оператори на платежни системи с окончателност на сетълмента, както и БНБ в качеството си на оператор на платежната система за брутен сетълмент в реално време (RINGS) и националният системен компонент на Tрансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET-BNB).

Статистиката на плащанията на ЕЦБ съдържа хармонизиран набор от показатели и множество разбивки, като данните се публикуват съответно на тримесечна и полугодишна база.

Данните на тримесечна база включват общия брой и общата стойност на наредените през отчетния период платежни операции посредством използване на кредитни преводи, директни дебити, картови плащания, електронни пари и чекове. Включват се разбивки по географски признак, платежни канали и код на категорията търговец.

Данните на полугодишна база включват информация за: институциите, предлагащи платежни услуги и водените от тях платежни сметки; издадените платежни инструменти, свързани с карти; устройства, приемащи карти; общ брой и обща стойност на наредените и получените през отчетния период платежни операции посредством използване на кредитни преводи, директни дебити, картови плащания, електронни пари, налични парични преводи и др., както и платежните операции, свързани с измами; участниците и извършените платежни операции в платежните системи с окончателност на сетълмента; банкноти и монети в обращение, и др. Включват се разбивки по географски признак, прилагане на задълбочено установяване на идентичността на клиента, платежни канали и схеми, и др.

 

Актуални и исторически данни за статистиката на плащанията за България са поместени в публично достъпна база данни на ЕЦБ, която може да намерите тук (en).

 

Сравнителни таблици с исторически данни и изчислени съотношения по различни показатели от статистиката на плащанията за всички държави-членки на Европейския съюз може да намерите тук (en).

 

Основни показатели от статистиката на плащанията за България, изготвяна съгласно Регламент (ЕС) № 1409/2013 на ЕЦБ, изменен с Регламент (ЕС) 2020/2011 на ЕЦБ, можете да намерите тук:


Основни показатели от статистика на плащанията за България за 2014 г. – 2024 г. – на тримесечна, полугодишна и годишна база Изтегли XLSX (26 KB)

Диаграми с основни показатели на тримесечна база от статистиката на плащанията за България Изтегли PDF (475 KB)

Диаграми с основни показатели на полугодишна база от статистиката на плащанията за България Изтегли PDF (501 KB)

Диаграми с основни показатели на годишна база от статистиката на плащанията за България Изтегли PDF (312 KB)

Основни показатели от статистика на плащанията за България за 2006 г. - 2013 г. Изтегли XLSX (10 KB)

Забележка: Терминът „Непарични финансови институции (НПФИ) (Non-MFIs)“, използван в платежната статистика на ЕЦБ, включва всяко физическо или юридическо лице, което не е част от сектор „Парично-финансови институции“.

Сектор „Парично-финансови институции“ се състои от всички институционални единици, включени в подсекторите „Централна банка“ (S.121), „Депозитни институции без централна банка“ (S.122) и „Фондове на паричния пазар“ (ФПП) (S.123), както са посочени в Европейската система от сметки.

За целите на статистиката на плащанията всички ДПУ се изключват от сектор „НПФИ“.