logo
Skip to content

Интервю на г-н Димитър Радев, управител на БНБ, за в. „24 часа“, 6 декември 2023 г.

Бяхте в екипа, довел ни до чакалнята пред еврозоната, г-н Радев. Очертава се да бъдете и в екипа за достойния финал – пълноправно членство в нея. Какви са шансовете ни това да се случи в рамките на вашия втори мандат като управител на централната банка?

Това беше основната причина да приема втори мандат като управител на БНБ. Ако не виждах реални шансове, нямаше да го направя.

Формалната отмяна на валутния борд от датата на въвеждане на еврото само формална ли е? Имаме, съвсем заслужен фетиш към борда, защото той ни предпази от много сътресения и опази валутата ни стабилна. Как ще стане „предаването на щафетата“ към еврото?

Стабилността на лева е функция на стабилността на резервната ни валута. Това, което ще стане, е, че резервната ни валута еврото ще се превърне в национална валута.

Много вероятно е излизането от борда да разпали отново позаглъхналите апетити около валутните резерви. Да повторим какво се случва с тях и защо те не са „ дъжд от милиарди“, който ще се изсипе в икономиката ни.

Подобни апетити от страна на някои политици са напълно безпочвени. Намаляването на баланса на Централната банка ще увеличи разполагаемия ресурс за развитие на икономиката, основно чрез търговските банки, но не и за непродуктивни разходи от държавния бюджет.

„Ще бъде историческа грешка, ако проявим колебание и загубим този контрол или ако допуснем пробив в управлението на публичните финанси“, ми казахте преди две години. Допуснахме ли я?

Има оживена публична и експертна дискусия по въпроса и това само по себе си е положителен знак. Състоянието на публичните ни финанси продължава да бъде солидно и въпрос на политическа мъдрост е да не се допусне неговото влошаване.

Дефицитните бюджети например тревожат ли ви? Имате ли сигнали, че икономическата, а оттам и финансовата системи, са малко по-нестабилни от преди няколко години?

Продължаващите дефицити особено в условията на икономически растеж не са фактор за стабилност на икономическата и финансовата система. По-скоро обратното. По този въпрос ние сме там където сме. Това, което като минимум трябва да се направи е да се постигне намаляващ тренд в равнището на дефицита през следващите три години.

Инфлацията остава ли големият ни формален проблем? Какви мерки работят, не за да се маскират симптомите, а да се атакуват причините за нея? И разполагаме ли с такива?

Да, инфлацията продължава да бъде проблем. Един от начините да се контролира този проблем да се ограничава търсенето, а това изисква синхронизиране на монетарната и фискалната политика. По отношение на тази синхронизация все още не сме там, където трябва да бъдем.

Давате не един или два сигнала за възможен ръст на лошите кредити, вдигате антицикличния буфер за пореден път. Презастраховате се или вземате превантивни мерки, за да не се случи?

Длъжни сме да го правим, тъй като виждаме потенциални рискове. Между впрочем, редица централни банки последваха нашия пример и също повишиха нивото на техния антицикличен буфер.

Да обясним, макар и кратко, какво означава за една държава и една централна банка да бъде в Банковия съюз? Като потенциал и за контрол, и за защита на парите ни, и за бъдещето на банковия ни пазар например….

Означава, че ние разполагаме с информация и участваме пълноправно във взимането на решенията за надзора и преструктурирането на банките в еврозоната, включително банките в България. Това участие подобри качествено стандартите за контрол и за защита парите на бизнеса и домакинствата в банковата система.

Новият закон за БНБ ще я направи ли независима от политиката? Тя доколко е зависима сега? Има ли опити – отвън, или отвътре, макар и деликатно, да ви внушават определени решения? Каква е реакцията ви?

БНБ и в момента е независима. Експлицитни опити за намеса няма, а на имплицитни опити не реагираме. Независимо от това, ще включим текстове в новия закон за пълна деполитизация на ръководството на БНБ.

Кои са най-големите ви опасения преди, по време и след реалното въвеждане на еврото у нас? Очаквате ли пробойни и имате ли резервни „гуми“, за да бъдат туширани?

Опасенията се лекуват с добра подготовка. Това е, което БНБ и банковият сектор правят. Мога категорично да кажа, че БНБ и банковият сектор ще бъдат напълно готови за въвеждане на еврото далеч преди крайния срок.

Как избрахте дизайна на „българското евро“? Дали вече го сечем, или…

Имах възможност публично да обясня процеса. Накратко, от гледна точка на приемственост решихме да възпроизведем дизайна на действащите монети. Процесът протича гладко и изцяло по план.

Ако трябва да направите характеристика на банковата ни система с няколко числа, кои ще изберете? И да ни обясните какво означават и защо избрахте точно тях?

Ще използвам показателите за капиталова адекватност, ликвидно покритие и рентабилност. Информацията за тях е публична, но за да не ви затормозявам с числа ще кажа, че те са над средните за ЕС.

Да завършим с пожеланието ви към клиентите на банките и към самите банкери. Можете ли и сега да повторите, че „всички банки са добри за парите ни“ и очаквате ли да останат такива, когато левът се смени с еврото?

Мога, при това по-категорично, отколкото преди. На всички банкери и техните клиенти най-искрено пожелавам здраве и успехи.


Изтегли DOC (32 KB)

Прикачени файлове

Първа страница на изданието Изтегли PDF (357 KB)

Копие на публикацията Изтегли PDF (362 KB)