logo
Skip to content

Интервю на г-жа Нина Стоянова, подуправител на БНБ, ръководител на управление „Банково“, пред epicenter.bg, 7 декември 2022 г.

В ЗАКОНА ЗА ЕВРОТО ЩЕ БЪДАТ
ЗАЛОЖЕНИ МЕРКИ СРЕЩУ РЪСТА НА ЦЕНИТЕ

Смяната на лева с единната валута ще е безплатна

Как ще се променят платежните системи при приемането на еврото?

След въвеждането на еврото в България всички платежни операции в страната, които дотогава са се изпълнявали в левове, ще започнат да се изпълняват в евро. Съгласно Националния план за въвеждане на еврото в Република България, приет през май 2022 г., операторите на платежни системи (вкл. БНБ) и доставчиците на платежни услуги в страната са ангажирани с подготовката и реализацията на необходимите промени в платежната инфраструктура у нас. По отношение на плащанията може би най-осезаемата промяна ще бъде спирането на системата за брутен сетълмент в реално време в лева (RINGS), тъй като тя обработва само левови плащания. Всички тези плащания, които дотогава са били обработвани от RINGS, ще преминат към обработка и сетълмент в системата за брутен сетълмент на еврозоната TARGET2, което ще наложи и някои нормативни промени у нас.

Процесите по миграция към еврови плащания всъщност са започнали отдавна и много от промените са вече извършени или са в процес на изпълнение. Още от 2010 г. БНБ оперира национален системен компонент в TARGET2. Това позволява банкова общност в страната да извършва преводи в евро в страната и презгранично чрез TARGET2 и сега. Тази инфраструктура се допълва и от платежната система за клиентски плащания в евро BISERA7-EUR, оперирана от „БОРИКА“ АД, която чрез свързаността, изградена с други системи в Европа, дава възможност за размяна на еврови преводи с клиенти на банки от другите европейски държави.

В допълнение в началото на тази година бе реализиран проект за миграция на клиентските кредитни преводи в левове към стандартите на Единната зона за плащания в евро (SEPA). Така на практика клиентските кредитни преводи в левове вече отговарят на техническите и бизнес изисквания на стандартите за кредитните преводи в еврозоната и се изпълняват за по-малко от час. Друг важен проект, който вече работи в реална среда, е за изпълнение на незабавни плащания в левове, при който трансакциите се извършват в рамките на 10 секунди, 365 дни в годината, 24 часа в денонощието. Развитието на незабавните плащания в левове също е много важно за интеграцията на националните плащания към стандартите за извършване на незабавни плащания в еврозоната. Тези проекти се реализират от „БОРИКА“ АД с участието на българската банкова общност и със съдействието на БНБ. Всички тези промени доведоха до сериозно намаление на времето за изпълнение на клиентските кредитни преводи в страната, без това само по себе си да е довело до повишаване на таксите за платежни операции за крайните потребители.

Предстоят промени и по отношение на плащанията в публичния сектор, които също следва да мигрират към SEPA стандартите. Това е заложено и като дейност в Националния план за въвеждане на еврото в България. По тази дейност се работи в момента съвместно от Министерството на финансите, БНБ, „БОРИКА“ АД и банките в страната.

Всички тези промени, които са вече завършени или са в процес на изпълнение, са предпоставка за една по-лесна техническа миграция към плащания в евро при промяна на валутата на страната.

Смяната на лева с евро ще ни струва ли нещо на нас клиентите след приемането на еврото?

Съгласно Националния план за въвеждане на еврото и проекта на Закон за въвеждане на еврото в България (т. нар. еврозакон), превалутирането на сумите по сметки от левове в евро ще стане автоматично и безплатно в деня на въвеждане на еврото в България. В допълнение е предвидено физическата обмяна на левови банкноти и монети за евро да става без такса за услугата за обмяна на пари в брой при банките и „Български пощи“ ЕАД през първите шест месеца от въвеждане на еврото, а обмяната им при БНБ ще бъде безплатна безсрочно. В еврозакона ще бъде заложен принцип за защита на потребителите, с който се гарантира, че превалутирането на цени и други стойности от лев в евро няма да постави потребителите в по-неблагоприятно финансово положение, отколкото биха били, ако еврото не е въведено. Предвижда се и защита от възможни злоупотреби и нелоялни търговски практики, както и ефективни инструменти за наблюдение и контрол с цел понижаване на риска от увеличаване на цени в резултат от въвеждането на еврото.

Как ще се променят таксите на банките след като страната се присъедини към Еврозоната?

Както вече посочих, превалутирането на вземанията и задълженията в евро и преминаването към изпълнение на плащания в евро не се очаква да доведе до заплащане на допълнителни такси от клиентите след присъединяването към еврозоната. Процесът на подготовка на необходимите промени и адаптации в системите и процесите във връзка с въвеждането на еврото вече е започнал съобразно Националния план за въвеждане на еврото и дава своите положителни резултати. В допълнение интеграцията към платежните инфраструктури и стандарти на еврозоната ще доведе до по-ефективно и бързо изпълнение на плащанията вътре в страната и към другите европейски страни, което от своя страна следва да оптимизира и разходите за тези услуги.

В този смисъл въвеждането на еврото като платежно средство в България би имало безспорни предимства във финансовата сфера. Очаква се то да доведе до по-ниски трансакционни разходи за бизнеса и гражданите, както и до по-пълна и всеобхватна интеграция на националните платежни системи с европейските такива.


Изтегли DOC (36 KB)