Българската народна банка е една от най-старите национални институции, създадена непосредствено след възстановяването на българската държава, на 25 януари 1879 г., а на 6 юни същата година е извършена и първата банкова операция.
БНБ е независим емисионен институт на държавата, който се отчита пред Народното събрание. Тя има ключова роля в българската икономика и полага грижи за поддържане на устойчивостта на българската парична единица, както и за укрепването и развитието на банковата и кредитната система на страната.
Независимостта на БНБ е гарантирана с нейния устройствен закон (ЗБНБ) и с Договора за функционирането на Европейския съюз. От 1 януари 2007 г. банката е пълноправен член на Европейската система на централните банки и участва активно във вземането на решенията в сферата на банковото дело и финансите в Европейския съюз. Управителят на БНБ е член на Генералния съвет на Европейската централна банка.
- 04.03.2021 Обявени свободни позиции • Инспектори по банков надзор в дирекция „Дистанционен надзор“
- 02.03.2021 Обявени свободни позиции • Управител на почивна база, к.к. „Св. св. Константин и Елена“, гр. Варна
- 17.02.2021 Обявени свободни позиции • Инспектор по банков надзор в отдел „Анализ на рисковете, свързани с пазарното поведение“, дирекция „Специфични надзорни дейности“
- 17.02.2021 Обявени свободни позиции • Инспектори по банков надзор в отдел „Финансови институции“, дирекция „Специфични надзорни дейности“
- 17.02.2021 Обявени свободни позиции • Инспектори по банков надзор в отдел „Превенция на банковата система от изпирането на пари и други специфични надзорни дейности“, дирекция „Специфични надзорни дейности“
- 02.02.2021 Общи условия на Българската народна банка за закупуване на едро и последващо продаване на дребно на възпоменателни монети и комплекти с монети от банки и доставчици на услуги (разпространители) (в сила от 1 март 2021 г.)
- 21.10.2020 Съвместна заповед на управителя на БНБ и министъра на финансите за определяне на „инвестиционно злато” за целите на § 1, т. 24, буква „б” от Допълнителните разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност