logo
Skip to content

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

31 юли 2026 г.

На свое редовно заседание Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) прие Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 49 на БНБ от 6 октомври 2025 г. за условията и реда за издаване на лиценз и изисквания към дейността на лицата, обслужващи кредити, и за предоставяне на информация от купувачите на кредити и кредитните институции.

Измененията в Наредба № 49 са свързани с въвеждането на задължение и техническа възможност за кредитните институции и купувачите на кредити, подаващи отчети по чл. 18 и 19 от Наредба № 49, да представят на БНБ отчетна форма и в случаите, в които за съответния отчетен период не е извършено прехвърляне на вземания по необслужвани кредити.


Изтегли DOC (177 KB)

  • Прессъобщенията на БНБ могат да бъдат получавани по електронна поща, като изпратите електронния си адрес на следния e-mail: press_office@bnbank.org.